Autor:
Toa Heftiba/Unsplash

Riskikäitumisega noortega töötavad spetsialistid õppisid Narva kolledži õppejõudude juhtimisel noortekeskset lähenemist

15. detsembril lõpetab 73 osalejat suure abivajaduse ja riskikäitumisega noortega töötavate spetsialistide koolituse. Esimest korda toimunud ja spetsiaalselt ette valmistatud koolitusel keskenduti noortekesksele lähenemisele, mille tuum on noorte mõistmine ja usaldussuhte loomine. Koolituse pani Sotsiaalkindlustusameti tellimusel kokku Tartu Ülikooli Narva kolledž.

Spetsialistidele, kes töötavad kinnistes lasteasutustes suure abivajaduse ja riskikäitumisega lastega, ei ole kehtestatud kvalifikatsiooninõudeid ja puudub töö spetsiifikast tulenev ühtne erialane ettevalmistus. Seni on õpivõimalusi olnud vähe või on spetsialiste ebaühtlaselt koolitatud sõltuvalt asutuste võimalusest ja personali soovidest.

Olukorra parandamiseks pani Tartu Ülikooli Narva kolledž Sotsiaalkindlustusameti tellimusel kokku pooleaastase erikoolituse, mis toimus Viljandis, Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Tapal. Seal käsitleti selliseid teemasid nagu noorte areng ja traumateadlik lähenemine, suhete loomine ja hoidmine, konfliktide mõistmine ja lahendamine, agressiivse käitumisega toimetuleku strateegiad, noorte iseseisvuse toetamine, spetsialist kui peretöö tegija, kogukonda naasmise toetaja, võrgustikutöö arendaja ja organisatsiooni mõjutaja.

Koolitust andsid Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö ja pedagoogika õppejõud, õiguskantsleri büroo praktikud ning teraapia-, psühholoogia- ja taastava õiguse spetsialistid.

Et tuua noorte ellu positiivseid muutusi, on kriitilise tähtsusega kaks asja: empaatia ja teaduspõhised meetodid. Nii pakume noortele, kes on ajutiselt paigutatud kinnistesse lasteasutustesse või alluvad kriminaalhooldusele, tingimusi mitmekülgseks arenguks.

Maria Žuravljova

Juhtivkoolitaja, Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö nooremlektori Maria Žuravljova sõnul toetab koolitus sotsiaaltöö ja noorsootöö põhimõtteid, mille keskmes on lapse õigused, keskendumine tema tugevatele külgedele, noortekesksus ja teaduspõhisus. „Et tuua noorte ellu positiivseid muutusi, on kriitilise tähtsusega kaks asja: empaatia ja teaduspõhised meetodid. Nii pakume noortele, kes on ajutiselt paigutatud kinnistesse lasteasutustesse või alluvad kriminaalhooldusele, tingimusi mitmekülgseks arenguks,“ selgitas Žuravljova.

Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna projektijuhi Taimi Nilsoni meelest märgib koolitus tähtsat verstaposti Eesti sotsiaalhoolekande ja noorsootöö valdkonnas. „Suure abivajaduse ja riskikäitumisega noortega töötavate spetsialistide pädevuse arendamine on oluline samm kaasaegse noorsootöö ja sotsiaaltöö poole,“ märkis Nilson.

Koolituse lõpetas kokku 73 kinniste lasteasutuste töötajat ja Viru vangla kriminaalhooldusametnikku.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Pedagogicumi suurseminar Pühajärvel

Pedagogicumi suurseminar Pühajärvel

Praktikajuhendajate sügisseminar 2024

Praktikajuhendajate sügisseminar

Pedagogicumi nõukogu kohtumine 9.06.2025

Pedagogicumi nõukogu kohtumine 9.06.2025