18. novembril toimub järjekorras 12. Pedagogicumi teemaseminar õpetaja kutsestandardite uuendamisest.
Seminari sisu
Hariduslepe loob palgaerinevused tulevalt õpetaja karjäärimudelist - vanem- ja meisterõpetaja saavad kõrgema töötasu. Õpetaja karjääriredel rajaneb kutsestandardil, mis on samas aluseks ka meie ülikooli taseme- ja jätkuõppe õppekavadele. Seega on kutsestandardite sisu väga oluline.
Veebruarist on tegutsenud Kutsekoja koordineerimisel töörühm, mis on haridusleppe materjalidele ning ekspertteadmisele tuginevalt kujundanud põhimõtted õpetajate kutsestandardite oluliseks muutmiseks ning seejärel töötanud välja kavandi uuest kutsestandardite süsteemist. Selle järgi eristatakse kutseid 5.-8. tasemeni, tuuakse välja abiõpetaja kutse ja muudetakse kutsestandardeid nii, et need on sobivad ka huvihariduse õpetajatele. Kõigi kutsestandardite puhul on välja toodud uus komplekt üldoskustest ning nelja kohustuslikku kompetentsi kirjeldavatest tegevusnäitajatest ja nende kompetentside aluseks olevatest teadmistest. Neljaks kohustuslikuks kompetentsiks on kavandi järgi 1) iseenda tööheaolu ja professionaalsuse tagamine, 2) õppijate toetamine, 3) enda organisatsiooni ja selle inimestesse panustamine ning 4) panustamine laiemas hariduse ökosüsteemis.
Teemaseminaril tutvustakse tehtut lähemalt ning arutame üheskoos, millist tagasisidet töörühmale anda, et ülikooli veelgi laiem ekspertteadmine saaks arvesse võetud ning kutsestandardid aitaks paremini saavutada neid sihte, mida oluliseks peame.
Seminari juhib professor Margus Pedaste, TÜ esindaja kutsestandardite uuendamise töörühmas.