Vabatahtlike programm - korduma kippuvad küsimused (õpetajale)

Siit leiate vastused sagedastele küsimustele. Kui te oma küsimusele vastust ei leia, võtke julgelt ühendust Pedagogicumi spetsialistiga e-posti aadressil mari.vallik@ut.ee

Vabatahtliku abiõpetaja ülesanded sõltuvad kokkuleppest õpetajaga, õpetaja vajadusest ja hinnangust, kus on vabatahtliku kasu kõige suurem. Vabatahtlik üliõpilane Tartu Ülikoolist saab näiteks tulla appi õppematerjali ettevalmistamisel (nt töölehed, esitlused, videod, testid, ristsõnad, mängud), individuaalsel tööl õpilasega, uue materjaliga tutvumisel, mängutegevustes, õpitu kordamisel, keeleõppe toetamisel, sihtkeeles eneseväljenduse arendamisel ja nendega rääkimisel vms.

  • Programmi registreerunud üliõpilane peab valdama eesti keelt vähemalt B2 tasemel. Vene keele oskust ei eeldata. 
  • Vabatahtlik abiõpetaja peab olema õpetaja abi, aidates õpetaja soovil ja juhendamisel tegevustes, kus kasu kõige suurem. 
  • Vabatahtlik võib abiõpetajana tegutseda kuni 80 tundi kuus ja tegevuse planeerimisel tuleb lähtuda töö- ja puhkeaja seadusest § 5 lg 1 p 5. 

Koolile/õpetajale ei teki vabatahtliku abiõpetaja appi võtmisega aruandluskohustust. Protokollide täitmise ja esitamise eest vastutab üliõpilane ise. Kord kuus tuleb ainult digiallkirjastada üliõpilase kuuprotokoll. 

Ei, mingit lepingut sõlmida ei ole vaja. Kokkulepped abiõpetaja ülesannete ja abistamise aegade kohta teevad vabatahtlik ja õpetaja omavahel oma parema äranägemise järgi, arvestades klassi/rühma vajadusi ja üliõpilase võimalusi sõltuvalt tema õppekoormusest. 

Programmi raames eeldatakse ainult valmisolekut vabatahtliku üliõpilase suunamiseks mõistlikus ulatuses seoses kokku lepitud ülesannete täitmisega ning kord kuus üliõpilase kuuprotokolli digiallkirjastamist ettenähtud tähtajaks (reeglina on eelmise kalendrikuu protokolli esitamise tähtaeg iga uue kuu 5. kuupäev, v.a. detsembris, kui protokoll tuleb esitada enne jõuluvaheaega). Protokolle täidab ja ülikoolipoolsele koordinaatorile esitab üliõpilane ise ning tema vastutab ka selle eest, et on kuuprotokolli mõistlikul ajal õpetajale või direktorile digiallkirjastamiseks saatnud. Allkirjastatud protokoll tuleb lihtsalt üliõpilasele tagasi saata.

Asutusi ja üliõpilasi viiakse kokku jooksvalt. Kõige kiiremini leitakse vabatahtlikud linnadesse/piirkondadesse, kus toimub Tartu Ülikooli ja TÜ kolledžite õppetöö, sest seal on ka kõige rohkem üliõpilasi; ent on ka  vabatahtlikke, kes on valmis abistama oma kodukoha läheduses või sõitma maakonnakeskustest välja. Palume igal juhul arvestada, et sobiva vabatahtliku leidmine võib võtta aega ja kahjuks juhtub sedagi, et mõnele õppeasutusele sõltuvalt asukohast sobivat vabatahtlikku ei leidugi. 

Koostööperiood on teie ning vabatahtliku vahelise kokkuleppe küsimus, olenevalt teie vajadustest ja vabatahtliku võimalustest. Kevadel tasub arvestada sellega, et ülikoolis on eksamiperiood ning vabatahtlike ajalised võimalused võivad olla piiratumad. Vabatahtlike programmi tegevus peatub suvekuudeks (juuni-august), kuna programm toimub õppetöö raames ning suvel ülikoolis õppetööd ei toimu.  

Ei. Programmi fookus on eesti keelest erineva emakeelega õppijate toetamine eestikeelsele haridusele üleminekul ning vabatahtliku abiõpetaja tegevus asutuses peaks täitma seda eesmärki. Vabatahtlik abiõpetaja ei pea õpetajat asendama ega ole ka pädev seda tegema, kuna tegu on üliõpilasega, kellel puudub õpetaja kutse. Kuna sobiva vabatahtliku leidmine võib võtta aega, ei ole vabatahtlike abiõpetajate programm sobiv lühiajalise abiõpetaja-/asendusõpetaja vajaduse täitmiseks (nt. paaripäevane ajavahemik). Asendusõpetajaid aitab leida MTÜ ASÕP.  

Registreerudes on võimalik täpsustada oma abivajadust (nt mitmele lapsele tuge oodatakse; tuge vajavate laste taust/emakeel või klass/vanus; ajad, mil abi vajatakse, vms). Programmi raamistik eeldab üliõpilaselt ainult eesti keele oskust B2 tasemel. 

Kui teile teadaolevalt on programmi registreerunud mõni konkreetne üliõpilane, kellega olete näiteks mõne õpetajakoolituse praktikaaine raames tutvunud ja teil on sõlmitud eelnev kokkulepe, võite registreerudes üliõpilase ka nimeliselt ära märkida

Kahjuks võib vahel harva juhtuda, et programmiga liitunud üliõpilane ei tunne end õpilastega tegeledes või õppetegevusi ette valmistades kindlalt ning vabatahtlik vajab nii palju tuge, et tema kaasamine on õpetajale koormaks, või koostöö ei suju mis tahes muul põhjusel. Kuna vabatahtlikuga ei sõlmita töölepingut, on õpetajal või direktoril õigus koostöö igal ajal peatada.  

Palun teavitage koostöö katkestamisest vabatahtlikku ning võtke ühendust ülikoolipoolse koordinaatoriga e-posti aadressil mari.vallik@ut.ee. Kui koostöö selle vabatahtlikuga ei sujunud, aga olete endiselt vabatahtliku abiõpetaja kaasamisele avatud, siis asume teile uut vabatahtlikku otsima. Kui abiõpetaja järele pole enam vajadust, teeme selle kohta vastava märke ja uut vabatahtlikku teie juurde ei suuna.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!