Teaduskoostöö toob internetipõhised virtuaal- ja kauglaborid loodusainete õpetajateni

Täna, 16. märtsil algab ülikoolis haridusuuenduskeskuses uurimuslikku õpet toetava rahvusvahelise projekti Go-Lab kahepäevane töökoosolek. Projektimeeskonna eesmärk on aastaks 2016 avada kõigi huviliste jaoks ligi sada kaugjuhitavat teaduslaborit ja virtuaallaborit, mida saab loodusainete õppimisel ja õpetamisel laialdaselt kasutada.
Tartu ülikooli poolt panustab projekti haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskuse meeskond. Projekti rahastab Euroopa Komisjon.
Tartusse tulevad kokku 19 partneri esindajad üle Euroopa, et teha vahekokkuvõtteid üle kahe aasta väldanud projekti Go-Lab tegevustest. Projekti üldkoordinaator on Twente Ülikool Hollandis ja Eestis juhib projekti professor Margus Pedaste.
Projekti raames loodud Go-Labi portaal (http://www.golabz.eu/) koondab loodusainete õpetamist toetavaid internetilaboreid ja võimaldab õpilastel virtuaalsetes laborites läbi viia teaduslikke katseid ja õpetajatel oma tunde mitmekesisemaks muuta ning pedagoogilises veebikogukonnas kogemusi ning praktikaid jagada. Kokku on täna portaalis õpetajatele kättesaadavad 65 internetilaborit. Nende kasutamiseks on loodud uurimusliku õppe pedagoogilised stsenaariumid ning laboreid, stsenaariume ja uurimuslikku õpet toetavaid veebirakendusi ühendavad uurimusliku õppe ruumid.
Tartu ülikooli projektimeeskonna koordinaatori Mario Mäeotsa sõnul on eesti loodusainete õpetajatel põhjust rõõmustada, sest laborid on Go-Labi portaali vahendusel vabalt kasutatavad eraldiseisvana või uurimusliku õppe ruumi osana. „Selliselt õppides saavad õpilased lisaks uute ainealaste teadmiste omandamisele arendada ka oma uurimuslikke oskusi ja õpetajal on võimalus uurimusliku õppe ruume ise luua ning juba olemasolevaid ruume vastavalt vajadusele mugandada,“ tutvustab Mario Mäeots. 
Tänaseks on Go-Lab portaalis kõigile kättesaadav esimene eestikeelne uurimusliku õppe ruum – „Kas on hea olla ilus?“. See on mõeldud gümnaasiumibioloogia evolutsiooni teema õppimiseks (vt http://lingid.ee/gupi/). Peagi lisanduvad portaali järgmised kaks eestikeelset uurimusliku õppe ruumi. 
Uurimusliku õppe ruumi loomiseks ja muutmiseks tuleb õpetajal registreeruda Go-Labi kasutajaks aadressil http://graasp.eu/. Valmisolevate uurimusliku õppe ruumide kasutamiseks ei ole registreerumine vajalik.
Lisainfo: Mario Mäeots, TÜ haridustehnoloogia keskus, tel 53817349, e-post: mario.maeots [ät] ut.ee projekti veebilehelt http://www.go-lab-project.eu/

Lisatud fotol on ekraanivaade virtuaalsele uurimusliku õppe ruumile „Kas on hea olla ilus?“.