Kasvatusteaduslike tööde riiklikul konkursil tunnustati meie õppejõude ja üliõpilasi

15. aprillil Tallinnas toimunud haridusuuenduse konverentsil „Traditsioon ja innovatsioon hariduses“ anti pidulikult üle 2015. a kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursi preemiad. Tartu ülikooli vilistlased ja õppejõud said mitu tunnustust.

Heino Liimetsa preemia publitseeritud/aprobeeritud doktoritööle pälvis Katrin Kello  Tartu ülikoolist väitekirja „The functions and contexts of general education history teaching: social and professional representations in Estonia and Latvia“ eest, kus ta analüüsis Eesti ja Läti üldharidusliku ajalooõpetuse funktsioone, kontekste, sotsiaalsed ja professionaalseid representatsioone. Uurija näitab, et õpetaja sotsiaalpoliitiline positsioon ja kontekstitaju piiravad või avardavad tema pedagoogilist arsenali, sõltudes nii isikupõhistest asjaoludest kui paiknemisest hariduslikul ja mälupoliitilisel väljal. Esile tõsteti Katrin Kello uurimuse eesti-läti-vene valimit, interdistsiplinaarsust ja uurija-eetikat.

Võõrkeeles publitseeritud artikli kategoorias pälvis II preemia dotsent Krista Uibu Tartu ülikooli haridusteaduste instituudist koos professor Eve Kikasega (Tallinna ülikool) kirjutatud artikli “Authoritative and authoritarian-inconsistent teachers´ preferences for teaching methods and instructional goals” eest.

Maria Jürimäe ja Anita Kärner Tartu ülikooli haridusteaduste instituudist koos Leelo Tiisveltiga Randvere koolist ja Tiiu Kuurmega Tallinna ülikoolist said kõrgkooliõpiku „Kujundav hindamine kui õppimist toetav hindamine“ eest II preemia didaktilis-rakenduslike tööde ja õpikute kategoorias. Kõrgkooliõpik annab ülevaate kujundava, õppimist toetava hindamise teooriatest ning asjaomastest tunnustatud seisukohtadest. Esimest preemiat selles kategoorias välja ei antud.

Tänukirja auhinnatud magistritöö juhendamise eest sai dotsent Merle Taimalu, kes juhendas magistritöö kategoorias I preemia saanud TÜ vilistlast Anita Agabuši, kes töötab praegu Viljandi Paalalinna koolis. Agabuši töö kannab pealkirja „Üldhariduskoolide mentorite enesetõhusus ning selle seosed juhtkonnapoolse toetuse tajumisega, läbitud koolitustega ning algaja õpetajaga seotud teguritega“.

Teise tänukirja auhinnatud magistritöö juhendamise eest sai dotsent Kristi Kõiv, kes juhendas II preemia saanud TÜ vilistlase Aive Aru-Raidsalu magistritööd “Õpiedutute ja akadeemiliselt edukate õpilaste hinnangud põhikoolist väljalangevuse riskiteguritele ühe maakonna näitel”.

Kategooriatevälise eripreemia pälvis „Hariduse ja kasvatuse sõnaraamat“, mille autorite hulka kuuluvad ka  Viivi Maanso ja Inger Kraav Tartu ülikoolist. Žürii leidis, et valdkonna viiekeelse terminipanga väljatöötamine on oluline panus kasvatusteaduste arengusse.

Kasvatusteaduslike tööde riiklikku konkurssi korraldavad Eesti teadusagentuur, Eesti akadeemilise pedagoogika selts,  Tartu ülikool ja Tallinna ülikool eesmärgiga väärtustada kasvatusteaduslikku uurimistööd, õhutada tulemuste publitseerimist ja avaldada tunnustust kasvatusteadlastele.

Sel aastal esitati konkursile esitati 42 tööd. Vaata kõiki auhinnasaajaid teadusagentuuri kodulehelt.